ORÇUN İRFAN

ORÇUN İRFAN

ORÇUN İRFAN

Co Founder, Consultant at Yarım Elma Koçluk, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri |

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Bahçeşehir Üniversitesi İK Yönetimi Yüksek Lisans programından yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur.

Yüksek lisans tezini “Kurumsal Eğitim İhtiyaç Analizi Yöntem ve Metotlarının Kurumsal Akademi Kurgusunda Uygulanışı” üzerine yazmıştır.

Siemens, Turkcell, Arçelik, Yum! Restaurants International gibi alanlarında öncü ve lider şirketlerde uzman ve yönetici olarak 15 yıla yakın bir kurumsal deneyim sonrasında bordrolu hayata veda etmiştir.

2016 yılından itibaren Yarım Elma Koçluk, Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri kurucu ortağı olarak danışmanlık yapmaktadır.

Kurumsal Eğitmenin El Kitabı isimli yayınlanmış bir kitabı bulunan Orçun İrfan evli ve iki çocuk babasıdır.

Oturum Detayı

70|20|10 Mümkün, Hem De Kışı Bazlı!

İşleri yetkinliklere göre dağıtmak gerektiğini biliyoruz. Ama McCleland’a göre işe yeni başlayanın bir yetkinlikte pişmesi epeyce vakit alıyor.

Çalışanımızı alalım eğitime sokalım desek bu sefer Ebbinghaus diyor ki öğrendiklerimizin yarısını daha ilk saatin sonunda unutuyoruz, artık şu sınıf içi eğitimi iş ortamıyla ilişkilendirmenin vakti gelmedi mi?

İmdadımıza McCall yetişiyor. Üstelik hala hayatta!

“Yetişkin bildiklerinin %70’ini yaparak öğrenir. İnsan sosyal bir varlıktır, bildiklerinin %20’sini çevresiyle etkileşime geçerek öğrenir. Bildiklerinin %10’unu da sınıf içinde kavramsal olarak öğrenir.” diyor.

Bu panelde Türk Traktör kurumsal akademi markası olan Türk Traktör Gelişim Kampüsü’nün fonksiyonel yetkinlikleri çalışanlarında kişi bazlı olarak 70 | 20 | 10 yaklaşımıyla nasıl geliştirdiğini, gelişim sürecini yıl boyunca nasıl takip edip yürüttüğünü konuşacağız. Panelde aynı zamanda sürecin nasıl tasarlandığı, fonksiyonel yetkinliklerin konu uzmanları ile nasıl çalışıldığı ve her bir yetkinlik için belirlenen 70 | 20 | 10 aksiyonel gelişim adımlarının nasıl belirlendiği ile ilgili de sohbet edeceğiz.

Bir de paylaşırsak faydalı olur diye inandığımız öğrenilmiş dersler var. Mesela ne yapınca süreç duvara tosluyor, ne yapınca kanatlanıp uçuyor?.. : )

Sınıf içi eğitimi iş ortamı ile ilişkilendirecek gelişim çözümü alternatifleri arayan tüm meslektaşlarımızı bekliyoruz.