TANKUT ÇIĞIR

TANKUT ÇIĞIR

TANKUT ÇIĞIR

İK Analitiği ve Deniz Akademi Grup Müdürü |

16 yıldır profesyonel olarak iş hayatında çalışan Tankut Çığır, 1981, Kocaeli doğumludur.

Lise öğrenimini Kocaeli Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra, Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden 2003, Marmara Üniversitesi’nde Mühendislik Yönetimi yüksek lisans programından 2006, Sabancı Üniversitesinde Executive MBA yüksek lisans programından 2016 yılında mezun olmuştur. Sabancı Üniversitesi Executive MBA ile aynı dönemde MIT’de (Massachusetts Institute of Technology)’de Liderlik ve Girişimcilik dersleri almıştır.

İş Hayatına 2002 yılında başlayan Tankut Çığır, 2005 yılında Ticari Bankacılık Pazarlama Uzmanı olarak DenizBank A.Ş. bünyesine katılmıştır. 2007 yılında Türk Ekonomi Bankası’nda İş Çözümleri ekibinde çalışmaya başladıktan sonra, 2010 yılında DenizBank’a geri dönmüştür. 8 yıl boyunca farklı pozisyonlarda aldığı görevlerden sonra, hâlihazırda İK Analitiği ve Deniz Akademi Grup Müdürü olarak DenizBank’ta görevini sürdürmektedir.

Daha önce TEB Akademi ve Deniz Akademi bünyesinde Kurum İçi Girişimcilik, Temel ve İleri Excel, Business Objects, Problem Çözme Teknikleri gibi dersler veren Tankut Çığır, aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi’nde Kurumsal MBA programı kapsamında Girişimcilik ve İnovasyon, Bilgi Üniversitesi’nde de konuk eğitmen olarak İnsan Kaynakları Yüksek Lisans programında Eğitim-Gelişim ve Stratejik İK dersleri vermektedir.

Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Oturum Detayı

Dijital Eğitim İle Yetkinlik Gelişimi

Yetkinlik-bazlı gelişim kurumların önemli ihtiyaçlardan biri. Performans dönemlerinde kurumlar ve yöneticiler çalışanları için öncelikli gelişim alanları belirliyor. Öte yandan bir sene boyunca çalışana sürekli dokunmak ve onu beslemek geleneksel eğitim yöntemleriyle (sınıf içi eğitim, ekran bazlı e-eğitim vb.) mümkün olmuyor. Sunumda Denizbank ve Hitachi (ABD)’de hayata geçirilen Journey programı anlatılacak. Eğitsel tasarım yerine öğrenme deneyi tasarımı yaklaşımına göre geliştirilen Journey sunumunda mikro-öğrenme, aralıklı öğrenme (spaced learning), içerik kürasyonu (content curation), dijital pazarlama teknikleri vb. güncel dijital öğrenme trendlerinin kurumsal gelişimde nasıl uygulandığını deneyimleyeceksiniz.